Piłka Nożna - Nasze "Tygrysy"
01.10.2009.

Stowarzyszenie „Bratnich Serc” dla Ludzi Chorych w Oświęcimiu przy wsparciu finansowym z Urzędu Miasta Oświęcim w 2009 r. realizuje zadanie pn.: „Sekcja Piłki Nożnej dla osób niepełnosprawnych z problemami zdrowia psychicznego”. Nadrzędnym celem programu są działania z zakresu rehabilitacji i ochrony zdrowia psychicznego osób niepełnosprawnych z tytułu zdrowia psychicznego. Cel ten osiągnięto poprzez organizację zajęć sportowych oraz udział w spotkaniach sportowych o charakterze integracyjnym.

Drużyna „Tygrysy” funkcjonuje od 2006 r. Zawodnicy w trakcie treningów i meczy wzmacniają swoje zdolności w zakresie komunikacji, zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa, radzenia sobie ze stresem i rozwiązywania konfliktów. Istotnym celem, do którego dążono była także aktywizacja psychospołeczna i ruchowa osób po kryzysach psychicznych. Dzięki prowadzeniu drużyny piłkarskiej „Tygrysy” udało się wzbudzić u zawodników postawę aktywną, skoncentrowaną na zadaniu i konsekwentnie dążącą do celu. W ciągu kilku lat w drużynie swoich sił próbowało wielu piłkarzy, rekrutujących się zarówno z młodzieży, jak i z osób niepełnosprawnych. Dopiero jednak w tym roku „Tygrysy” stały się zwartą grupą osób, które regularnie uczestniczą w spotkaniach sportowych. Fakt ten jest dowodem na to, że proces tworzenia grupy wymaga czasu i zaangażowania. Powstały w ten sposób zespół jest zintegrowaną grupą osób posiadających podobny cel, jakim jest doskonalenie umiejętności gry w piłkę nożną w dążeniu do zwycięstwa.

Aktywność, jaką osoby po kryzysach psychicznych, wykazują w trakcie uczestnictwa w projekcie „Sekcja piłki nożnej dla osób niepełnosprawnych z problemami zdrowia psychicznego” sprzyja procesowi leczenia. Dowodem jest fakt, że w ciągu minionego półrocza żaden z zawodników nie wymagał interwencji medycznej związanej z pogorszeniem funkcjonowania psychicznego. Ponadto osoby z zaburzeniami psychicznymi rozpoczęły i nadal kontynuują realizowanie ról społecznych tj.: przyjaźnie, sympatie, czy też praca zawodowa, która jest najbardziej pożądanym efektem rehabilitacji.

W dalszym ciągu, dzięki sekcji piłki nożnej Stowarzyszenie prowadzi działania z zakresu promowania i kształtowania tolerancyjnych postaw wobec niepełnosprawności z tytułu zdrowia psychicznego. Już sam fakt integracyjnego składu drużyny jest doskonałym dowodem na to, że zaburzenia psychiczne nie stwarzają barier w budowaniu dobrych relacji społecznych.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »