Sobótka
09.06.2006.
Festiwalem Latawców rozpoczęła się tegoroczna „Sobótka” organizowana przez Stowarzyszenie „Bratnich Serc” dla Ludzi Chorych w Oświęcimiu (StBS). To jednak nie jedyna atrakcja tegorocznego spotkania osób niepełnosprawnych z mieszkańcami Oświęcimia. 

10 czerwca Stowarzyszenie „Bratnich Serc” zorganizowało piątą już edycję „Sobótki”, której tak jak zwykle, nadrzędnym celem była integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi członkami naszej społeczności. Tegoroczna impreza zyskała też szczególny charakter, gdyż chciano podkreślić przesłanie naszego miasta, cieszącego się mianem „miasta pokoju”. W ten sposób zaakcentowano nie tylko kształtowanie tolerancyjnych postaw wobec osób chorych, ale jednocześnie zadbano o budowanie społeczeństwa otwartego, pokojowo i przyjaźnie nastawionego w stosunku do odmiennych kultur i tradycji. Dlatego też całe przedsięwzięcie utrzymane było w duchu kultury i tradycji japońskiej. 

„V Sobótka z StBS – Festiwal Latawców – spotkanie z tradycjami Kraju Kwitnącej Wiśni” rozpoczęło się konkursem latawców o Puchar Prezydenta Miasta Oświęcim „Tęczowy Gołąb”. Ocenianych było 10 „obiektów latających”, które powstały w pracowniach modelarskich środowiskowych domów samopomocy w Oświęcimiu i Chełmku, Oświęcimskiego Centrum Kultury oraz zostały skonstruowane przez indywidualnych modelarzy. Jury najwyżej oceniło latawce wystawione przez OCK. 
Następnie impreza z łąk przy ulicy Zaborskiej przeniesiona została do siedziby Stowarzyszenia przy ulicy Słowackiego 1a. Tutaj uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w zabawach i konkursach o tematyce japońskiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się konkursy wiedzy o Japonii, jedzenia pałeczkami oraz „Miss Gejszy”. Można było też podziwiać osiągnięcia sekcji karate z Oświęcimia oraz ćwiczenia Tai Chi, zaprezentowane przez grupę prowadzoną przez Halinę Kozioł. Zebrani goście zachwycali się także pokazem mody inspirowanym kulturą Dalekiego wschodu według projektu Agnieszki Kobielusz. 
Tradycyjnie już całemu spotkaniu towarzyszyła loteria fantowa oraz aukcja prac plastycznych, których autorami w większości są osoby niepełnosprawne. Poza tym uczestnicy spotkania mogli również wziąć udział w plenerze malarskim o tematyce japońskiej. 
Nie zapomniano także o poczęstunku. Podczas spotkania degustowano dalekowschodnie przysmaki, tj.: sałatka Sunomono, Chow Fan – ryż smażony, sałatka tokijska oraz tradycyjną kuchnię polską: bigos, kiełbaski z rusztu, chleb ze swojskim smalcem. 
Całą imprezę uświetniał zespół muzyczny Randez-Vous, który miał okazję zaprezentować swój nowy repertuar przygotowany pod okiem swojej opiekunki Jolanty Jarosz. 
W „V Sobótce z StBS” udział wzięło około 400 osób. Wśród nich obecni byli włodarze samorządowi, przedstawiciele lokalnej społeczności, osoby niepełnosprawne, ich rodziny i znajomi oraz sympatycy Stowarzyszenia. Szczególne miejsce wśród zebranych gości zajęła delegacja japońska, która nie tylko odwiedziła StBS, ale również czynnie włączyła się w promocję swojego kraju. 
Organizatorami spotkania są członkowie StBS. Jednakże bez pomocy instytucji i ludzi dobrej woli tegoroczna „Sobótka” nie byłaby tak interesująca. Dofinansowania do imprezy dokonali Urząd Miasta Oświęcim oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu. Ponadto liczni sponsorzy hojnie wsparli imprezę. Wśród nich na szczególne uznanie zasługuje Firma AGD Rondo.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »