Piłka nożna w Stowarzyszeniu „Bratnich Serc”
29.06.2006.
W ramach projektu: „Sekcja piłki nożnej dla osób niepełnosprawnych z problemami zdrowia psychicznego” dofinansowanego z Urzędu Miasta Oświęcim, Stowarzyszenie „Bratnich Serc” ma możliwość doskonalenia kondycji fizycznej i technicznych umiejętności piłkarskich swoich „Tygrysów”. Drużyna piłkarska, o której mowa, niedługo będzie obchodziła swoje trzecie urodziny. Została pierwotnie powołana na potrzeby meczu osób niepełnosprawnych z przedstawicielami społeczności lokalnej. Aktualnie liczy 25 członków i ma już za sobą pierwsze sukcesy. 
Okazją do zaprezentowania się większej liczbie osób stały się rozgrywki w Oświęcimskim Stowarzyszeniu Sportu Amatorskiego. Początki okazały się trudne. Zupełnie nowe środowisko i doświadczone drużyny były nie lada wyzwaniem dla ekipy StBS. Jednakże nie ma sytuacji, którym nie można by zaradzić. W ramach współpracy ze społecznością lokalną pozyskano wolontariuszy, którzy swą grą i fachowymi radami wpierają przedsięwzięcie osób niepełnosprawnych. 
Od stycznia br. drużyna spotyka się regularnie i ma do swojej dyspozycji profesjonalnego trenera – Władysława Studzińskiego, którego wspiera terapeuta zajęciowy Rafał Wasik. Treningi i kolejne spotkania w ramach, między innymi, Miejskiej Ligi Piłki Nożnej Halowej, Miejskiej Ligi Piłki Nożnej na Trawie oraz podczas cyklicznej imprezy „ Kochać Kraków z Wzajemnością”, pozwoliły piłkarzom nabyć doświadczenia i niezbędnych umiejętności. 
Mecze i treningi to również doskonały sposób spędzania czasu wolnego w sposób aktywny, co ma dobry wpływ na rozwijanie i utrzymanie kondycji fizycznej i psychicznej jednocześnie. Poprzez wspólne wykonywanie ćwiczeń, grę zespołową, przezwyciężanie trudności, zacierają się bariery pomiędzy ludźmi chorymi i zdrowymi, tworzą się nowe przyjaźnie i znajomości. 
Poprawie ulegają umiejętności interpersonalne osób chorych oraz pozytywne postrzeganie samego siebie. Wyraźnie podniosła się ich samoocena nie tylko dzięki zwycięskim meczom, ale również dzięki otrzymaniu pucharu za „Ambitną i fair play grę” 
z tytułu uczestnictwa w Miejskiej Lidze Piłki Nożnej Halowej sezon 2005/2006. Na uwagę zasługuje również fakt, że jednemu z niepełnosprawnych piłkarzy zaproponowano pracę na boisku. Jest odpowiedzialny za przygotowanie boiska do meczu oraz dba o porządek po zakończeniu rozgrywek sportowych. Jest to dowód na to, że wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi znacznie się poprawił. Dzięki uczestnictwu w sekcji piłkarskiej postrzegani są, jako osoby zdolne do podejmowania działań, które wcześniej zarezerwowane były tylko dla osób w normie psychicznej
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »