Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2023
10.10.2023.
Przesłanie na Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10.10. obchodzimy na całym globie Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego już od 31 lat. Nie można mówić o zdrowiu, nie biorąc pod uwagę zdrowia psychicznego. Człowiek jest istotą złożoną i dopiero dobrostan psycho-fizyczny jest odzwierciedleniem równowagi życiowej człowieka. Sfera emocjonalna i psychiczna znacząco wpływa na szczęście i poczucie radości życia.

Nigdy więc nie jest za wcześnie ani za późno, by zacząć troszczyć się o „zdrowie swej duszy”.

Ta troska wiąże się z akceptacją siebie i innych oraz jakością relacji z otoczeniem. Relacje te są kluczowe w życiu każdego z nas, a zwłaszcza w trudnych momentach życia, gdy psychika kruszeje i zmagamy się z przeciwnościami losu. Prof. Antoni Kępiński za nieodzowny w relacjach uznał humanizm – ukierunkowany na to co zdrowe w człowieku, na kompetencje, na rozwój, na zaufanie i szacunek wzajemny i co

bardzo ważne

na udział we własnym dbaniu o zdrowie psychiczne.

W obecnym pędzie cywilizacyjnym, jeśli chcesz coś znaleźć w życiu musisz wiedzieć czego szukasz, co jest dla ciebie priorytetem! Czy chcesz wypróbować siebie w życiu, otworzyć się na świat, na relacje z innymi? Ludzi dobrej woli jest więcej – śpiewał Czesław Niemen. Można więc liczyć na pomoc rodziny, przyjaciół, grona koleżeńskiego oraz specjalistów różnych profesji. Bardzo cenione jest wsparcie osób, które doświadczyły dysharmonii psychicznej ponieważ przez własne doświadczenia mogą asystować innym w procesie zdrowienia. To się już dzieje w Polsce, w naszym Stowarzyszeniu również. Maksyma, że nie jesteś sam w problemie daje rękojmię na bardziej satysfakcjonujące życie. Budzi się poczucie, że można coś osiągnąć i ruszyć do przodu. Daje to początek wyzwaniom. Podjęcie ich jest często trudne, zależy od własnej aktywności. Czyż wiara w siebie, przyjmowanie ról i odpowiedzialności w różnych sferach życia rodzinnego, społecznego, zawodowego, realizacja celów i marzeń oraz wdzięczność za „dary świata” nawet te najdrobniejsze kryształki szczęścia nie jest wyznacznikiem równowagi psychicznej i tego, że świat odbieramy jako bardziej przyjazny by W NIM BYĆ, BY W NIM ISTNIEĆ, BY W NIM DZIAŁAĆ – po prostu żyć w zdrowiu
i śpiewać a l e j e s t e m!
i słyszeć jak woła mnie życie!
i krzyczeć kocham cię życie!

Stowarzyszenie „Bratnich Serc” zorganizowało 10.10. spotkanie w OCK z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób przedstawicieli z 9 ośrodków wsparcia woj. małopolskiego i śląskiego, ze szpitala, z fundacji „PrzytulJa”, samorządu, służby zdrowia, pomocy społecznej, rodziny, młodzież szkolna, wolontariusze i goście z Ukrainy.

Podczas spotkania poruszano tematy relacji z drugim człowiekiem i ich ważności na co dzień. Wzięły w nim udział przede wszystkim osoby, które doświadczyły w przeszłości momentów kryzysowych. Swoim zaangażowaniem muzycznym, poetyckim, aktorskim, graficznym, konferansjerskim, filmowym, fotograficznym zaznaczyły swoją „obecność w świecie” dając wiele optymizmu i uśmiechu publiczności.

Wyświetlony film zrealizowany w Stowarzyszeniu pt. „Relacje” ukazał wartości życia w zdrowiu, a wystawa fotograficzna „Chwile szczęścia” przedstawiła emocje jakie przeżywają „Bratnie Serca” będąc razem.

Pan Wiesław Kaniowski „Dziki” związany z Stowarzyszeniem od ponad 20 lat wyśpiewał z obecnymi, że „zdrowie jest naszą Victorią”.

Z sali widowiskowej przenieśliśmy się do restauracji „Smaki dzieciństwa”, gdzie raczyliśmy się smacznym obiadem i deserem.

Przedsięwzięcie zrealizowano we współpracy z OCK Starostwem Oświęcimskim, Urzędem Miasta przy udziale darczyńców OMAG-u, ZUK-u i Bielendy za co serdecznie dziękujemy.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »