10.10. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 22 lecie istnienia Stowarzyszenia
10.10.2022.
W dniu 10 października 22 r. odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w OCK w Oświęcimiu po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

W dniu 10 października na całym świecie
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzi 30-lecie.
Powołany w Kalendarium Globu przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, poddaje pod refleksję naszej cywilizacji problemy związane z PSYCHE i możliwości jej rehabilitacji na płaszczyźnie świadomego bycia ze sobą ludzi z pozornie innych światów.

Stowarzyszenie “Bratnich Serc” w Oświęcimiu cegiełkę swą dokłada i z tej okazji 10-tą odsłonę „W Rytmie Zdrowia” przedstawia solidaryzując się z ideą uwrażliwienia społecznego na problematykę zdrowia psychicznego.

Psychika ludzka jest dość krucha

więc potrzebna jest otucha, poczucie bezpieczeństwa psychicznego i możliwości rozwoju osobistego.

CHODZI O TO, by samotność, obcość świata i ból „duszy”
zmieniać w chęć życia, pracę nad sobą, zaufanie do ludzi.
Znajdować też akceptację, wiarę w siebie,
by poczuć jak wiatr w żagle życiowe wieje.

Gdy odpowiedzialność za życie bierzesz w swoje ręce możesz je kreować nieprzeciętnie.
TO JEST BARDZIEJ NIŻ JASNE! TO JEST DO ZROBIENIA!

KROK PO KROKU PODĄŻASZ DO ZDROWIENIA!

A jeśli po drodze jeszcze coś się zdarzy?

Może praca, przyjaźń, sympatia? A może zaczniesz marzyć?
To dobry objaw jest!
możesz kierować życiem, jak chcesz!
I SENS ISTNIENIA mieć!!!

Zdrowienie nie odbywa się w samotności wręcz przeciwnie.
Pomoc ludzi „otwartych serc” z instytucji, organizacji pozarządowych, rodzin działających w kooperacji na rzecz osób potrzebujących jest NIEOCENIONA. Tak jak NIEOCENIONE jest dobroczynne bycie między ludźmi w grupie, gdzie życzliwość, wsparcie, pozytywna energia ośmielają do uśmiechu i relacji z drugim człowiekiem, czasem nawet bez słów.

Bo to „CZŁOWIEK JEST CZŁOWIEKOWI NAJBARDZIEJ POTRZEBNY DO SZCZĘŚCIA”. Już stare afrykańskie słowo – UBUNTU – znaczące człowieczeństwo dla wszystkich czyli świadomość, że:
JA JESTEM, BO TY JESTEŚ I TY JESTEŚ, BO JA JESTEM

mówiło o znaczeniu więzi międzyludzkiej.

Taką unikatową więź ma „Drużyna Zdrowia” „Bratnich Serc”, która wybija rytm o wartościach zdrowia i szczęścia.
W jej skład wchodzą przede wszystkim osoby, które doświadczyły momentów kryzysowych i poprzez swoją determinajcę stają się aktorami, autorami fraszek, wierszy, filmu ,dając przykład i wyzwanie – „chcieć to móc”.

Dziękuję wszystkim za przyjęcie zaproszenia w nasze skromne progi, Wasza obecność sprawia, że „Bratnie Serca” są żywe, biją dzięki Waszej Przyjaciele życzliwości.

W spotkaniu uczestniczyło około 300 osób w tym przedstawiciele z 9 ośrodków wsparcia z województwa małopolskiego i śląskiego, przedstawiciele służby zdrowia, pomocy społecznej, instytucji, organizacji współpracujących, rodzin, radni, wolontariusze, młodzież szkolna z powiatu oświęcimskiego. Swoją obecnością zaszczycili Pan Janusz Chwierut Prezydent Miasta, Pan Andrzej Skrzypiński Starosta, Pan Paweł Kobielusz Wicestarosta, Ksiądz Proboszcz Mariusz Kiszczak z Parafii św. Maksymiliana i Pani Dorota Kośmider Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy i występowali na scenie OCK oraz brali udział w wyświetlanym podczas imprezy filmie pt. „Drużyna Zdrowia”. Szczególne podziękowania dla Pana Wiesława Kaniowskiego „Dzikiego” wieloletniego Wolontariusza Stowarzyszenia, który dał piękny występ muzyczny, a słowem o sobie przekazał, że dzięki pomocy innych i pracy nad sobą można wyjść z impasu życiowego. Nad całością imprezy czuwał Pan Marcin Domarzewski.

Spotkanie „W Rytmie Zdrowia” zorganizowało Stowarzyszenie „Bratnich Serc” we współpracy z Oświęcimskim Centrum Kultury, Starostwem Oświęcimskim przy udziale darczyńców Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, OMAGu i ZUKu.

Sabina Studzińska

Prezes

Image
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »