Sobótka z StBS oraz "Ze sportem przez życie" 2017
07.07.2017.
W dniu 24.06.2017 r. Stowarzyszenie „Bratnich Serc” dla Ludzi Chorych
w Oświęcimiu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu, Urzędem Miasta Oświęcim oraz Środowiskowym Domem Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi zorganizowało dwa przedsięwzięcia o charakterze integracyjnym.

Pierwsze z nich to cykliczne spotkanie plenerowe Sobótka z StBS, którego nadrzędnym celem jest promocja zdrowia psychicznego i integracja osób niepełnosprawnych z tytułu zdrowia psychicznego z mieszkańcami Oświęcimia. Zadaniem przedsięwzięcia jest też promocja aktywności twórczej osób po kryzysach psychicznych i niepełnosprawnych intelektualnie, poprzez prezentację prac plastycznych, ceramicznych, metaloplastycznych oraz występ grupy teatralno-muzycznej Randez -Vous. Ponadto spotkanie jest okazją do poprawy wizerunku osób z zaburzeniami psychicznymi, dzięki zaangażowaniu ich
w działania na rzecz szerszej społeczności. Tegoroczna Sobótka z StBS, pod hasłem „Tan-go” – XVI edycja obfitowała w szereg gier i konkursów dotyczących tanga, m.in.: krzyżówka, plener malarski, najlepszy strój, taniec i inne. Zespół Randez - Vous uświetniał spotkanie melodiami z charakterystycznym rytmem dla tanga.

Drugie przedsięwzięcie to spotkanie o charakterze integracyjno-sportowym
„Ze sportem przez życie” – edycja XV, podczas którego osoby niepełnosprawne
z tytułu zdrowia psychicznego brały udział w zmaganiach sportowych
z pełnosprawnymi przedstawicielami społeczności lokalnej. Zorganizowano następujące rozgrywki: - w piłce nożnej – 4 drużyny („Tygrysy” Oświęcim, „Orły” Zembrzyce, „Sami swoi” Oświęcim, ŚDS Tychy) - rzut piłką - skok w dal - sztafeta 4x100.

Konkurencje sportowe odbyły się przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2. Zwycięscy w poszczególnych konkurencjach zostali nagrodzeni.

W obu spotkaniach wzięło udział ponad 200 osób. Uczestnikami byli: osoby niepełnosprawne głównie ze środowiskowych domów samopomocy z Oświęcimia, Tychów, Zembrzyc oraz WTZ z Oświęcimia i Libiąża, Stowarzyszenia „Promyk”
w Oświęcimiu, szpitala oraz rodziny i bliscy osób niepełnosprawnych, młodzież szkolna a także specjaliści pracujący na co dzień z osobami chorymi, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu, jak również przedstawiciele społeczności lokalnej, w tym przedstawiciele władz samorządowych, radni, reprezentanci jednostek budżetowych. Zaproszeni goście mieli okazję spędzić czas wolny z osobami po kryzysach psychicznych, dzięki czemu wzmacniali swoje poczucie tolerancji wobec osób niepełnosprawnych. Istotną korzyścią dla lokalnej społeczności jest również udział w przedsięwzięciu promującym zdrowy styl życia. Z kolei najmłodsi mieszkańcy miasta, poza tolerancją, uczyli się zasad zdrowej rywalizacji i przede wszystkim aktywnie spędzali czas w gronie najbliższych.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »