Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2016
25.10.2016.
Stowarzyszenie „Bratnich Serc” dla Ludzi Chorych w Oświęcimiu we współpracy
z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego,
Środowiskowym Domem Samopomocy w Oświęcimiu, Oświęcimskim Centrum Kultury, Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu oraz Urzędem Miasta Oświęcim zorganizowało obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Organizacja zrealizowała dwa zadania. Pierwsze z nich to dzień otwarty dla młodzieży pn.: „Lekcja tolerancji”, który odbył się 7.10. Wzięła w nim udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Stanisława Konarskiego. Młodzi ludzie uczestniczyli w krótkim wykładzie dotyczącym profilaktyki w zakresie zdrowego trybu życia i higieny psychicznej oraz zapoznali się ze specyfiką działalności prowadzonej przez StBS. Ponadto wzięli udział w integracyjnych zajęciach warsztatowych z zakresu muzyki, plastyki i metaloplastyki. Celem spotkania była nie tylko integracja pełnosprawnych członków lokalnej społeczności z osobami z zaburzeniami psychicznymi, wzbudzanie tolerancji
i wpływanie na zmianę wizerunku osób po kryzysach psychicznych, ale również profilaktyka w zakresie zdrowia psychicznego.

Drugie zadanie miało charakter wydarzenia artystyczno-edukacyjnego
pn.: „W rytmie zdrowia”, które odbyło się 10.10 w OCK. Wzięły w nim udział osoby z zaburzeniami psychicznymi, będące uczestnikami środowiskowych domów samopomocy oraz mieszkańcy Oświęcimia, rekrutujący się z osób niepełnosprawnych z tytułu zdrowia psychicznego, ich rodzin i bliskich oraz przedstawicieli samorządu lokalnego, instytucji i organizacji działających na rzecz zdrowia psychicznego oraz służby zdrowia. W bieżącym roku tematem przewodnim spotkania „W rytmie zdrowia” był relaks, jako jedno z priorytetowych zadań każdego człowieka, niezbędne w zachowaniu higienicznego pod względem psychicznym trybu życia. Inicjatywa ta połączyła edukację i profilaktykę
w zakresie zdrowia psychicznego z integracyjnymi występami artystycznymi
w wykonaniu osób niepełnosprawnych i oświęcimskich artystów. W trakcie spotkania widzowie mogli obejrzeć film pt.: „Czas relaksu”, w którym przedstawiciele różnych grup społecznych i profesji relacjonowali własne doświadczenia dotyczące sposobów odpoczywania.

Powyższe działania wpisują się w Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz Rok Praw Człowieka i Tolerancji w Oświęcimiu.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »