Notatka prasowa
28.06.2016.
W dniu 25.06.2016 r. Stowarzyszenie „Bratnich Serc” dla Ludzi Chorych po raz kolejny było organizatorem dwóch spotkań o charakterze integracyjnym:
„Ze sportem przez życie” oraz Sobótka z StBS. Spotkania te odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Oświęcim w ramach współfinansowania przedsięwzięć promujących Miasto Oświęcim.

Pierwsza z inicjatyw odbyła pod nazwą spotkanie integracyjno-sportowe „Ze sportem przez życie” – edycja XIV. Osoby niepełnosprawne z tytułu zdrowia psychicznego brały udział w zmaganiach sportowych z pełnosprawnymi przedstawicielami społeczności Oświęcimia. Konkurencje sportowe odbyły się na boisku przy PZS nr 2.

Uczestnicy spotkania zmagali się w następujących dyscyplinach: piłka nożna
(3 drużyny – Bruk Oświęcim, WTZ 81 Kraków oraz Tygrysy Oświęcim), rzut piłką lekarską, skok w dal, sztafeta 4x100, strzelectwo, boule. Zwycięscy zostali nagrodzeni.

Celem przedsięwzięcia była nie tylko integracja osób niepełnosprawnych, ale również profilaktyka w zakresie zdrowego, aktywnego stylu życia czas wolny. Ponadto ważnym założeniem realizowanym przez Stowarzyszenie jest wzmacnianie wśród mieszkańców Oświęcimia poczucia tolerancji wobec osób po kryzysach psychicznych. Z kolei najmłodsi mieszkańcy miasta uczyli się zasad zdrowej rywalizacji i spędzali czas w gronie najbliższych.

Drugie przedsięwzięcie to festyn Integracyjny XV Sobótka z StBS – „Koktajl europejski”. Jest to cykliczne spotkanie plenerowe, którego nadrzędnym celem jest promocja zdrowia psychicznego i integracja osób niepełnosprawnych z tytułu zdrowia psychicznego z mieszkańcami Oświęcimia. Zadaniem przedsięwzięcia jest również promocja aktywności twórczej osób po kryzysach psychicznych poprzez prezentację prac plastycznych, ceramicznych, metaloplastycznych oraz występ grupy muzycznej Randez-Vous. Jest też okazją do poprawy wizerunku osób z zaburzeniami psychicznymi, dzięki zaangażowaniu ich w działania na rzecz szerszej społeczności.

Tegoroczna Sobótka obfitowała w szereg konkursów i gier dotyczących krajów naszego kontynentu, m.in.: krzyżówka, konkurs jedzenia makaronu, konkurs na śmiech drakuli, taniec belgijski, plener malarski inne. Z kolei Zespół uświetniał spotkanie melodiami charakterystycznymi dla poszczególnych krajów Europy.

Zarówno pierwsze, jak i drugie przedsięwzięcie wpisuje się w „Rok praw człowieka i tolerancji” oraz w Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »